Skip to content

تاریخچه دانشکده پزشکی

 تاریخچه دانشکده پزشکی :

در سال ۱۳۶۷ با پذیرش ۵۵ دانشجو در رشته پزشکی به طور رسمی فعالیت آموزشی را آغاز نمود، در حال حاضر ۸۸۵ دانشجو در دوره پزشکی عمومی دارد. اولین گروه از دانشجویان رشته پزشکی در سال ۱۳۷۴ فارغ التحصیل گردیدند. دانشکده پزشکی در دو سطح آموزشی بالینی و علوم پایه در حال فعالیت می باشند. 

* گروه های آموزشی بالینی (بیهوشی و مراقبتهای ویژه، داخلی، جراحی عمومی، طب اورژانس، پزشکی ورزشی، رادیولوژی، پاتولوژی، ارتوپدی، زنان و زایمان، ارولوژی، جراحی مغزواعصاب، روان پزشکی، اطفال، ENT، قلب و عروق، پوست، عفونی، پزشکی اجتماعی، پزشکی خانواده، بیماریهای مغزو اعصاب، چشم).
* گروه های آموزشی علوم پایه (ایمونولوژی، علوم تشریح، میکروب شناسی و ویروس شناسی، قارچ شناسی پزشکی، انگل شناسی پزشکی، بیوشیمی و ژنتیک، فیزیولوژی، فارماکولوژی، معارف  اسلامی، طب سنتی، اخلاق پزشکی).
- این دانشکده در سال تحصیلی ۷۲ - ۷۳  اقدام به پذیرش دستیار در ۹ رشته تخصصی نموده است در حال حاضر دارای ۲۷۸ دستیار در ۱۶ گروه آموزشی در رشته های (بیهوشی و مراقبتهای ویژه، قلب و عروق، عفونی، داخلی، کودکان، روانپزشکی، زنان و زایمان، جراحی عمومی، آسیب شناسی، پزشکی ورزشی، رادیولوژی، ارتوپدی، طب اورژانس، جراحی و مغز و اعصاب، پزشکی خانواده، بیماریهای مغزو اعصاب) می باشد. 
- در سال ۱۳۸۹ دانشکده پزشکی اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع فوق تخصصی در رشته گوارش نیز نموده و در حال حاضر ۱۶ دستیار فوق تخصصی در رشته های (روان تنی، گوارش و کبدبالغین، جراحی عروق، بیهوشی و مراقبتهای ویژه، انکولوژی) مشغول به تحصیل هستند.
- اولین دوره از دستیاران این دانشکده در سال ۱۳۷۵ فارغ التحصیل گردیده اند و از آن زمان  تاکنون ۲۳ دوره متوالی دستیاران از این دانشکده فارغ اتحصیل شده اند. و از آن زمان تاکنون هر ساله تعداد قابل توجهی متخصص از این دانشکده فارغ اتحصیل می شوند.در سال ۱۳۹۱ اولین دوره MPH جهت پزشکان خانواده برگزار و در حال حاضر تعداد ۳ نفر دانشجو مشغول گذراندن این دوره می باشند همچنین در سال ۱۳۹۴ اولین دوره پذیرش دستیار پزشکی خانواده در این دانشکده صورت گرفت.
- در دانشکده پزشکی مراکز تحقیقاتی شامل مرکز بیولوژی سلولی و مولکولی، مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل، مرکز تحقیقات تالاسمی وجود دارند. 
- واحد تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی از سال ۱۳۷۹ در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های انگل شناسی و قارچ شناسی با پذیرش ۴ نفر دانشجو در گروه فعالیت خود را آغاز، و در سال های بعد در رشته های ذیل نیز به پذیرش دانشجو پرداخت :
* رشته های دکتری تخصصی آموزشی :
- کارشناسی ارشد رشته انگل شناسی پزشکی از سال ۷۹ 
- کارشناسی ارشد رشته قارچ شناسی پزشکی از سال ۷۹ 
- کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی از سال ۸۷  
- کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی از سال ۸۷
- کارشناسی ارشد رشته بیوشیمی بالینی از سال ۸۸
- کارشناسی ارشد رشته علوم تشریح از سال ۸۸
- رشته  Ph.D  قارچ شناسی پزشکی از نیمسال دوم ۸۹ - ۸۸
- رشته  Ph.D  انگل شناسی پزشکی  از نیمسال دوم  ۹۰ - ۸۹  
- رشته  Ph.D  طب سنتی  از نیمسال دوم  ۹۲ – ۹۱
- رشته  Ph.D  ایمونولوژی  از نیمسال دوم  ۹۴ - ۹۳
- رشته  Ph.D  فارماکولوژی از نیمسال اول ۹۶ - ۹۵ 
* رشته های دکتری تخصصی پژوهشی :
- رشته  Ph.D  پژوهشی طب سنتی  از نیمسال اول  ۹۱ – ۹۰
- رشته  Ph.D  پژوهشی تالاسمی  از نیمسال اول  ۹۱ – ۹۰
- رشته  Ph.D  پژوهشی بیولوژی سلولی مولکولی  از نیمسال اول  ۹۱ – ۹۰
- رشته  Ph.D  پژوهشی علوم رفتاری  از نیمسال اول  ۹۱ – ۹۰
- رشته  Ph.D  پژوهشی عفونت های بیمارستانی  از نیمسال اول  ۹۴ – ۹۳
- رشته  Ph.D  پژوهشی قارچ های تهاجمی از نیمسال ۹۶ - ۹۵
- رشته  Ph.D  پژوهشی توکسوپلاسموزیس از نیمسال اول ۹۶ - ۹۵  

 

* دانشکده پزشکی ساری در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) کیلومتر ۱۸ جاده خزر آباد واقع شده است. تشکیلات سازمانی دانشکده متشکل از ریاست دانشکده پزشکی، معاونت آموزش دستیاری و امور هیئت علمی، معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی، معاونت آموزشی پزشکی عمومی، معاونت پشتیبانی و اداری مالی می باشد. شوراها و کمیته های متعددی اداره دانشکده را بعهده دارند.

* ساختمان اداری دانشکده پزشکی در سه طبقه بنا شده در ضلع جنوب - شرقی مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) قرار دارد که طبقه همکف واحدهای حوزه معاونت اداری و مالی اختصاص دارد، طبقه اول واحدهای آموزشی و طبقه دوم به ریاست دانشکده و سالن جلسات اختصاص دارد. ساختمان آموزشی و آزمایشگاهی دانشکده در قسمت جنوب-غربی دانشکده مستقر می باشد، در طبقه همکف این ساختمان، آمفی تئاتر شهرآشوب۱، آمفی تئاتر شهرآشوب۲، کلاس های ۵ و ۶ و ۷ و ۸  و ۹ و۱۰ قرار گرفته است. در طبقه اول این ساختمان کلاس های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ واقع شده است، و از طریق راهرو شرقی به حوزه معاونت آموزشی پزشکی عمومی و معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی و معاونت پشتیبانی متصل می باشد. در طبقه دوم لابراتوار چند منظور زبان با قابلیت آموزش کامپیوتر و اینترنت قرار دارد.

* کتابخانه بزرگ دانشکده پزشکی در قسمت میانی دانشکده واقع شده که دارای سالن های مطالعه، ۲ مرکز اطلاع رسانی، سایت اینترنت، سالن مجلات، سالن پایان نامه ها و مخازن کتب فارسی و لاتین می باشد.

* در قسمت شمالی دانشکده پزشکی دپارتمانهای علوم پایه و آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی همراه با آزمایشگاه مرکزی و مرکز تحقیقات سلولی مولکولی قرار دارد. بطوریکه در طبقه اول این ساختمان گروه آموزشی آناتومی، بافت شناسی و جنین شناسی و گروه آموزشی پزشکی اجتماعی همراه با آزمایشگاه آموزشی بافت شناسی و پاتولوژی و آزمایشگاه تحقیقاتی علوم تشریح قراردارد. در طبقه دوم گروه های آموزشی بیوشیمی، بیوفیزیک و ژنتیک و گروه آموزشی فیزیولوژی و فارماکولوژی همراه با آزمایشگاهی آموزشی و تحقیقاتی واقع شده است. در طبقه سوم گروه آموزشی میکرب شناسی و ویروس شناسی و گروه آموزشی ایمنی شناسی، گروه آموزشی انگل شناسی و قارچ شناسی همراه با آزمایشگاههای آموزشی و تحقیقاتی قرار دارند. بعلاوه در این طبقه آزمایشگاه مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی مرکزی دانشکده نیز واقع شده است. هسته اولیه دانشکده پزشکی را گروه های آموزشی تشکیل میدهند.

* دانشکده پزشکی دارای ۹ گروه آموزشی علوم پایه و ۲۲ گروه آموزشی بالینی می باشد.

- مجموعاً ۲۶۳ نفر عضو هیئت علمی دارد که از این تعداد ۳۱ نفر استاد و ۷۶ نفر دانشیار و ۱۵۵ نفر استادیار و ۱ نفر مربی گروه های آموزشی فوق به آموزش دانشجویان اشتغال دارند.از این تعداد ۵۹ نفر در گروههای آموزشی علوم پایه در محل دانشکده پزشکی واقع در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) و ۲۰۴ نفر در گروههای آموزشی بالینی در مراکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره)، بوعلی سینا، فاطمه الزهرا (س)، زارع ساری و رازی قائمشهر فعالیت  می نمایند.