دانشکده پزشکی
۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
br ENGLISH
تاريخچه دانشكده

تاریخچه دانشکده پزشکی :

در سال 1367 با پذیرش 55 دانشجو در رشته پزشکی به طور رسمی فعالیت آموزشی را آغاز نمود، در حال حاضر 885 دانشجو در دوره پزشکی عمومی دارد. اولین گروه از دانشجویان رشته پزشکی در سال 1374 فارغ التحصیل گردیدند. دانشکده پزشکی در دو سطح آموزشی بالینی و علوم پایه در حال فعالیت می باشند. 

گروه های آموزشی بالینی (بیهوشی و مراقبتهای ویژه، داخلی، جراحی عمومی، طب اورژانس، پزشکی ورزشی، رادیولوژی، پاتولوژی، ارتوپدی، زنان و زایمان، ارولوژی، جراحی مغزواعصاب، روان پزشکی، اطفال، ENT، قلب و عروق، پوست، عفونی، پزشکی اجتماعی، پزشکی خانواده، بیماریهای مغزو اعصاب، چشم).
گروه های آموزشی علوم پایه (ایمونولوژی، علوم تشریح، میکروب شناسی و ویروس شناسی، قارچ شناسی پزشکی، انگل شناسی پزشکی، بیوشیمی و ژنتیک، فیزیولوژی، فارماکولوژی، معارف  اسلامی، طب سنتی، اخلاق پزشکی).
- این دانشکده در سال تحصیلی 72 - 73  اقدام به پذیرش دستیار در 9 رشته تخصصی نموده است در حال حاضر دارای 278 دستیار در 16 گروه آموزشی در رشته های (بیهوشی و مراقبتهای ویژه، قلب و عروق، عفونی، داخلی، کودکان، روانپزشکی، زنان و زایمان، جراحی عمومی، آسیب شناسی، پزشکی ورزشی، رادیولوژی، ارتوپدی، طب اورژانس، جراحی و مغز و اعصاب، پزشکی خانواده، بیماریهای مغزو اعصاب) می باشد. 
- در سال 1389 دانشکده پزشکی اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع فوق تخصصی در رشته گوارش نیز نموده و در حال حاضر 16 دستیار فوق تخصصی در رشته های (روان تنی، گوارش و کبدبالغین، جراحی عروق، بیهوشی و مراقبتهای ویژه، انکولوژی) مشغول به تحصیل هستند.
- اولین دوره از دستیاران این دانشکده در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده اند و از آن زمان  تاکنون 23 دوره متوالی دستیاران از این دانشکده فارغ اتحصیل شده اند. و از آن زمان تاکنون هر ساله تعداد قابل توجهی متخصص از این دانشکده فارغ اتحصیل می شوند.در سال 1391 اولین دوره MPH جهت پزشکان خانواده برگزار و در حال حاضر تعداد 3 نفر دانشجو مشغول گذراندن این دوره می باشند همچنین در سال 1394 اولین دوره پذیرش دستیار پزشکی خانواده در این دانشکده صورت گرفت.
- در دانشکده پزشکی مراکز تحقیقاتی شامل مرکز بیولوژی سلولی و مولکولی، مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل، مرکز تحقیقات تالاسمی وجود دارند. 
- واحد تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی از سال 1379 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های انگل شناسی و قارچ شناسی با پذیرش 4 نفر دانشجو در گروه فعالیت خود را آغاز، و در سال های بعد در رشته های ذیل نیز به پذیرش دانشجو پرداخت :
* رشته های دکتری تخصصی آموزشی :
- کارشناسی ارشد رشته انگل شناسی پزشکی از سال 79 
- کارشناسی ارشد رشته قارچ شناسی پزشکی از سال 79 
- کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی از سال 87  
- کارشناسی ارشد رشته ایمونولوژی از سال 87
- کارشناسی ارشد رشته بیوشیمی بالینی از سال 88
- کارشناسی ارشد رشته علوم تشریح از سال 88
- رشته  Ph.D  قارچ شناسی پزشکی از نیمسال دوم 89 - 88
- رشته  Ph.D  انگل شناسی پزشکی  از نیمسال دوم  90 - 89  
- رشته  Ph.D  طب سنتی  از نیمسال دوم  92 – 91
- رشته  Ph.D  ایمونولوژی  از نیمسال دوم  94 - 93
- رشته  Ph.D  فارماکولوژی از نیمسال اول 96 - 95 
* رشته های دکتری تخصصی پژوهشی :
- رشته  Ph.D  پژوهشی طب سنتی  از نیمسال اول  91 – 90
- رشته  Ph.D  پژوهشی تالاسمی  از نیمسال اول  91 – 90
- رشته  Ph.D  پژوهشی بیولوژی سلولی مولکولی  از نیمسال اول  91 – 90
- رشته  Ph.D  پژوهشی علوم رفتاری  از نیمسال اول  91 – 90
- رشته  Ph.D  پژوهشی عفونت های بیمارستانی  از نیمسال اول  94 – 93
- رشته  Ph.D  پژوهشی قارچ های تهاجمی از نیمسال 96 - 95
- رشته  Ph.D  پژوهشی توکسوپلاسموزیس از نیمسال اول 96 - 95  

* دانشکده پزشکی ساری در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) کیلومتر 18 جاده خزر آباد واقع شده است. تشکیلات سازمانی دانشکده متشکل از ریاست دانشکده پزشکی، معاونت آموزش دستیاری و امور هیئت علمی، معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی، معاونت آموزشی پزشکی عمومی، معاونت پشتیبانی و اداری مالی می باشد. شوراها و کمیته های متعددی اداره دانشکده را بعهده دارند.

* ساختمان اداری دانشکده پزشکی در سه طبقه بنا شده در ضلع جنوب - شرقی مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) قرار دارد که طبقه همکف واحدهای حوزه معاونت اداری و مالی اختصاص دارد، طبقه اول واحدهای آموزشی و طبقه دوم به ریاست دانشکده و سالن جلسات اختصاص دارد. ساختمان آموزشی و آزمایشگاهی دانشکده در قسمت جنوب-غربی دانشکده مستقر می باشد، در طبقه همکف این ساختمان، آمفی تئاتر شهرآشوب1، آمفی تئاتر شهرآشوب2، کلاس های 5 و 6 و 7 و 8  و 9 و10 قرار گرفته است. در طبقه اول این ساختمان کلاس های 1 و 2 و 3 و 4 واقع شده است، و از طریق راهرو شرقی به حوزه معاونت آموزشی پزشکی عمومی و معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی و معاونت پشتیبانی متصل می باشد. در طبقه دوم لابراتوار چند منظور زبان با قابلیت آموزش کامپیوتر و اینترنت قرار دارد.

* کتابخانه بزرگ دانشکده پزشکی در قسمت میانی دانشکده واقع شده که دارای سالن های مطالعه، 2 مرکز اطلاع رسانی، سایت اینترنت، سالن مجلات، سالن پایان نامه ها و مخازن کتب فارسی و لاتین می باشد.

* در قسمت شمالی دانشکده پزشکی دپارتمانهای علوم پایه و آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی همراه با آزمایشگاه مرکزی و مرکز تحقیقات سلولی مولکولی قرار دارد. بطوریکه در طبقه اول این ساختمان گروه آموزشی آناتومی، بافت شناسی و جنین شناسی و گروه آموزشی پزشکی اجتماعی همراه با آزمایشگاه آموزشی بافت شناسی و پاتولوژی و آزمایشگاه تحقیقاتی علوم تشریح قراردارد. در طبقه دوم گروه های آموزشی بیوشیمی، بیوفیزیک و ژنتیک و گروه آموزشی فیزیولوژی و فارماکولوژی همراه با آزمایشگاهی آموزشی و تحقیقاتی واقع شده است. در طبقه سوم گروه آموزشی میکرب شناسی و ویروس شناسی و گروه آموزشی ایمنی شناسی، گروه آموزشی انگل شناسی و قارچ شناسی همراه با آزمایشگاههای آموزشی و تحقیقاتی قرار دارند. بعلاوه در این طبقه آزمایشگاه مرکز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولکولی مرکزی دانشکده نیز واقع شده است. هسته اولیه دانشکده پزشکی را گروه های آموزشی تشکیل میدهند.

* دانشکده پزشکی دارای 9 گروه آموزشی علوم پایه و 22 گروه آموزشی بالینی می باشد.

- مجموعاً 263 نفر عضو هیئت علمی دارد که از این تعداد 31 نفر استاد و 76 نفر دانشیار و 155 نفر استادیار و 1 نفر مربی گروه های آموزشی فوق به آموزش دانشجویان اشتغال دارند.از این تعداد 59 نفر در گروههای آموزشی علوم پایه در محل دانشکده پزشکی واقع در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) و 204 نفر در گروههای آموزشی بالینی در مراکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره)، بوعلی سینا، فاطمه الزهرا (س)، زارع ساری و رازی قائمشهر فعالیت  می نمایند.
1399/12/17
Powered by DorsaPortal