دانشکده پزشکی
۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
br ENGLISH
دانشجویان

سوال: حکم غیبت در امتحان چیست؟

پاسخ: غیبت غیر موجه در امتحان هر درس به منزله گرفتن نمره صفر در امتحان آن درس است و در صورت موجه بودن (به تشخیص شورای آموزشی دانشگاه) و ارائه گواهی پزشکی که حداکثر تا 72 ساعت پس از امتحان به تائید پزشک معتمد دانشگاه رسیده باشد، آن درس حذف پزشکی می شود.

سوال: حداقل نمره قبولی در هر درس چند است؟               

پاسخ: حداقل نمره قبولی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی Ph.H (14) و نمره معدل (15) می باشد.

حداقل نمره قبولی در درس های علوم پایه (10) و حداقل نمره قبولی در هر یک از درس های تخصصی و بخش های مربوط به مراحل سوم و چهارم آموزش پزشکی 12 می باشد. ولی معدل مرحله 3 و 4 نباید از 14 کمتر باشد.

سوال: آیا بعد از ثبت نهایی نمره در سیستم سما، امکان تغییر نمره وجود دارد؟              

پاسخ: خیر. پس از ثبت نهایی، نمره قابل تغییر نمی باشد.

سوال: دانشجو تا چند ترم می تواند مشروط شود؟

پاسخ: دانشجویانی که در مراحل اول و دوم آموزش پزشکی برای 3 نیمسال متوالی یا 4 نیمسال متناوب مشروط شود، از ادامه تحصیل محروم می شود و چنانچه میانگین کل واحد هایی که گذرانده است حداقل 10 باشد، می تواند برابر دستورالعمل مندرج در تبصره 2 ماده 13 به رشته دیگری در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته تغییر رشته دهد.

سوال: برای اخذ معافیت تحصیلی چه اقدامی باید صورت گیرد؟

پاسخ: دانشجو بعد از پذیرفته شدن و ثبت نام در دانشگاه باید به آموزش دانشکده مراجعه نماید و تقاضای صدور برگه معافیت تحصیلی نماید و بعد از دریافت نامه، به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) مراجعه نماید و بعد از دریافت جواب از (پلیس+10) آن را به آموزش دانشکده ارائه نماید. در غیر اینصورت و عدم ارائه برگه مذکور، از ادامه تحصیل دانشجو جلوگیری خواهد شد. در زمانیکه ثبت نام آموزش بدلیل شرایط کرونا مجازی می باشد موقعیت کنونی دانشجو نیاز به حضور در دانشکده برای دریافت فرم معافیت تحصیل ندارد. می تواند با برگه قبولی سازمان سنجش به (پلیس+10) مراجعه نماید و معافیت تحصیل دریافت نماید.

سوال: حداکثر مدت معافیت تحصیلی برای دانشجویان چند سال می ‌باشد؟

پاسخ: حداکثر معافیت تحصیلی برای هر یک از مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ ارشد (سه سال) و دکترای تخصصی Ph.D  (پنج سال) و دکترای پزشکی عمومی (هفت سال) و دکترای تخصصی (پنج سال) است.

سوال: اگر دانشجو نتواند در مدت مجاز معافیت تحصیلی، تحصیل خود را به اتمام برساند چکار باید بکند؟

پاسخ: وضعیت تحصیلی دانشجو در کمیسیون موارد خاص دانشگاه مطرح می‌ گردد و با موافقت کمیسون مذکور، هر بار یک ترم (حداکثر سه ترم) با افزایش مدت تحصیل دانشجو موافقت می‌ گردد.

سوال: مراحل بازگشت به تحصیل دانشجویان اخراجی چگونه می باشد؟  

پاسخ: دانشجو باید درخواست خود را به دانشکده ارائه نماید. با توجه به وضعیت تحصیلی در کمیسیون بررسی موارد خاص یا کمیته منطقه ای مطرح و تصمیم گیری می‌ شود.

سوال: مدت مرخصی زایمان دانشجویان چقدر است؟

پاسخ: دانشجویان زن باردار شاغل به تحصیل با ارائه گواهی پزشکی که به تایید پزشک معتمد دانشگاه رسیده باشد، می توانند از نه ماه مرخصی زایمان بدون احتساب در سنوات استفاده نمایند.

سوال: چه زمانی برای مرخصی تحصیلی باید اقدام کرد؟

پاسخ: پیش از شروع هر ترم به عبارت دیگر تا پایان زمان ثبت نام و انتخاب واحد باید تکلیف دانشجو مشخص گردد. تقاضای مرخصی تحصیلی دانشجو در خارج از بازه زمانی در شورای آموزش دانشکده مطرح می‌ گردد و با توجه به شرایط و وضعیت تحصیلی دانشجو تصمیم گیری می ‌شود.

سوال: دانشجو در طول تحصیل چند بار می تواند از قانون انتقال یا تغییر رشته استفاده نماید؟  

پاسخ: هر دانشجو فقط یک بار مجاز به انتقال یا تغییر رشته می باشد

سوال: دانشجو در چه زمانی مجاز به تغییر رشته توام با انتقال می باشد؟  

پاسخ: بعد از گذراندن یک نیمسال تحصیلی و احراز نمره قبولی رشته مورد نظر دانشگاه انتخابی باید 6 هفته قبل از شروع ترم تقاضای خود را به دانشکده ارائه نماید.

سوال: آدرس سامانه پذیرش دانشجویان مهمان جهت مقاطع دکترای عمومی اعلام نماید.

پاسخ: آدرس سامانه پذیرش دانشجویان وزارت بهداشت WWW.GUEST.BEHDASHT.GOV.IR

سوال: روند مهمان شدن به چه صورت است؟

پاسخ: دانشجوی حائز شرایط، پس از بررسی و اطمینان از اینکه دانشگاه مقصد، درس یا دروس مورد نظر را ارائه داده و مهمان می ‌پذیرد می‌تواند با تکمیل و ارائه "فرم درخواست مهمانی" که در لینک اختصاصی سایت دانشکده درج گردیده است نسبت به ثبت نام در سایت نقل و انتقال در زمان مقرر اقدام نماید. دانشجویان مهمان با پرداخت شهریه مجاز به اخذ دروس می باشند.

سوال: جهت ثبت نام در سامانه مهمانی چه مدارکی مورد نیاز می‌باشد؟

پاسخ: تصویر کارنامه های نیمسال های قبل که معدل هر کدام بصورت مجزا حداقل 16 و یا بالاتر از آن باشد. و سایر مدارک مندرج در سایت مهمانی وزارت بهداشت به آدرس فوق.

سوال: آیا دانشجویان مهمان می بایست شهریه پرداخت کنند؟

پاسخ  بله

سوال: میزان شهریه دانشجویان مهمان چگونه است؟ 

پاسخ: با توجه به تعداد واحد، نوع واحد اعم از عمومی و تخصصی، نظری و عملی متغیر می باشد.

سوال: حداقل نمره قبولی دانشجوی میهمان در دانشگاه مقصد چه نمره ای است؟

پاسخ: حداقل نمره قبولی دانشجوی میهمان در دانشگاه مقصد 12 می باشد و واحدهایی را که دانشجو در دانشگاه مقصد با نمره کمتر از 12 گذرانده است باید مجدداً بگذراند.

سوال: در صورت مهمانی در دانشگاه دیگر اگر دروسی که دانشکده معرفی کرده است با دروس اخذ شده مغایرت داشته باشد تکلیف چیست؟

پاسخ: دانشجو موظف است فقط دروسی که دانشکده معرفی کرده است اخذ نماید، در غیر این صورت دروس حتی در صورت قبولی مورد پذیرش نیست. در صورت بوجود آمدن این مشکل دانشجو باید مجدداً فرم اصلاحیه مهمانی را تکمیل نماید. در ضمن دانشجویان باید به تعداد واحد درس ها در هر دانشگاه مبداء و مقصد توجه لازم را مبذول دارند. یعنی اگر در این دانشکده درسی 3 واحدی باشد و در دانشگاه مهمان همان درس به صورت 2 واحدی ارائه شود مورد پذیرش نخواهد بود.

سوال: دانشکده ترم تابستانی ارائه می دهد؟

پاسخ: خیر، دانشگاه علوم پزشکی مازندران ترم تابستان ارائه نمی دهد.

شماره تماس : 01133543657

1399/11/16
Powered by DorsaPortal